kezdo                  saláta

A legnagyobb jelentőséggel bíró levélzöldségféle, melyet az egész világon fogyasztanak. A soklevelű fejes salátának a leveleit fogyasztjuk.
A salátafélék tejnedvet bocsátanak ki, ha a levél vagy szár megsérül. Különösen jól megfigyelhető ez a szárcsomóknál.
Legfontosabb tápanyagai a kálium és az A vitamin. Közepes C-vitamin forrás.

A fejes saláta fejlődése kezdetén tőleveleket fejleszt, amelyek szorosan egymásra borulva egy óriási csúcsrügyet alkotnak. A levelek szerkezete vastag, húsos. A levelek színe világos- vagy sötétzöld, de ismert barna, vöröses barna színváltozat is. A levéllemez megnyúlt, fajtától függően kisebb-nagyobb mértékben hullámos, fodros. Ha nem szedjük le a fejeket időben, magszárba szökken. Az ilyenkor megjelenő száron kisebb, megnyúlt lándzsa alakú levelek fejlődnek.